Gorączka u dziecka – jak postępować?

Gorączka jest to zwiększenie temperatury ciała do wartości ≥38°C. Jest to objaw chorobowy a nie choroba sama w sobie. Rodzice często nie wiedzą kiedy zgłosić się z gorączką do lekarza oraz jak sobie z nią radzić do momentu wizyty.

Nie każda gorączka wymaga natychmiastowej wizyty lekarskiej. Niezwłoczna wizyta konieczna jest u dzieci < 3 miesiąca życia niezależnie czy obserwujemy jakiekolwiek inne objawy – ponieważ w takim wieku każda gorączka może szybko przerodzić się w stan zagrożenia życia. Również u dzieci nieco starszych do 1 roku życia gorączka bez innych niepokojących objawów trwająca od 48 godzin powinna skłonić nas do wizyty lekarskiej.

W obu powyższych przypadkach dobrym pomysłem jest od razu przyniesienie moczu do badań – ogólnego i posiewu moczu. Są to badania które pomagają ustalić przyczynę zakażenia dróg moczowych – chorobę dość częstą u dzieci. U nieco starszych pacjentów bez objawów niepokojących możemy obserwować gorączkę do 3 dób w domu, a w tym czasie obserwować i zbijać ją w razie konieczności.

To jakie są objawy niepokojące które powinny skłonić nas do jak najszybszego kontaktu z lekarzem? Na pewno wysypka wybroczynowo-krwotoczna, drgawki, zaburzenia świadomości i znaczne zmniejszenie aktywności dziecka, odwodnienie, brak łaknienia, duszność, ból i tkliwość brzucha, sinica, znaczny ból jednej kończyny, krew w moczu lub stolcu, zatrzymanie oddawania moczu, uwypuklenie ciemiączka.

Więc jak najlepiej obniżać gorączkę u dziecka do momentu wizyty lekarskiej? Do dyspozycji mamy dwa podstawowe leki – paracetamol – dopuszczony do użytku od pierwszych dni życia dziecka, oraz ibuprofen – zarejestrowany od 3 miesiąca życia.

Standardowo zaleca się monoterapię a więc podawanie jednego leku a nie podawanie obydwu leków naprzemiennie. Takie postępowanie uzasadnione jest jedynie jeżeli ból/gorączka nawracają przed możliwym podaniem kolejnej dawki stosowanego leku.

Pamiętajmy również, że mamy fizykalne metody leczenia gorączki które należy stosować łącznie z lekami obniżającymi temperaturę. Pamiętać należy, aby nigdy nie schładzać dziecka gwałtownie – zalecanym sposobem jest kąpiel 5-10 minutowa w wodzie o temperaturze o 1-2 stopnie Celsjusza niższej niż temperatura dziecka lub mokre okłady.

Share: Facebook Pinterest Linkedin
Categories:
Komunikat w sprawie bezpieczeństwa danych osobowych
Chcielibyśmy poinformować, że dane pacjentów korzystających z usług MDT Medical są w pełni bezpieczne i
Ważna informacja dotycząca odkleszczowego zapalenia mózgu!
Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na pilny temat zdrowia publicznego – odkleszczowe zapalenie mózgu (OZM). Ta
Alergia w czerwcu – pyłki i sposoby radzenia sobie!
Czerwiec to piękny miesiąc, ale dla osób z alergią może być wyzwaniem ze względu na
Wsparcie dla rodziców: Jak sobie radzić z kolką u dzieci?
Chcemy dzisiaj poruszyć temat, który dotyczy wielu z nas – kolkę u niemowląt. Każdy z
Ból kręgosłupa w pracy siedzącej
Podczas dłuższej pracy w pozycji siedzącej niektóre grupy mięśni ulegają rozluźnieniu podczas gdy inne są
Światowy dzień walki z rakiem jajnika
8 maja obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Walki z Rakiem Jajnika. Celem tego
Czy warto badać poziom witamin?
Co to są witaminy? Są to związki chemiczne które usprawniają funkcjonowanie organizmu – są niezbędne
Profilaktyka – co to jest i po co ją robimy?
Profilaktyka zdrowotna jest to szereg działań mających na celu utrzymanie nas w zdrowiu oraz wychwycenie
Nadmierne zmęczenie – jak z nim walczyć?
Nadmierna zmęczenie i jak z nim walczyć? W dzisiejszych czasach wiele ludzi zmaga się z