Podczas dłuższej pracy w pozycji siedzącej niektóre grupy mięśni ulegają rozluźnieniu podczas gdy inne są nadmiernie napięte. Ciągłe napięcie mięśni utrudnia krążenie w tym obszarze i powoduje wystąpienie dolegliwości bólowych, które zaczynamy odczuwać często dopiero po kilku godzinach od zakończenia pracy.
Zwykle, pracując w napięciu, nie odczuwamy dolegliwości i ból nie informuje nas o nieprawidłowym obciążeniu mięśni i układu kostno-stawowego. Wystąpieniu dolegliwości sprzyja niewłaściwa pozycja, nieergonomiczne siedzisko, brak przerw wymuszających rozluźnienie mięśni i przywrócenie balansu pomiędzy różnymi grupami mięśni. Z biegiem czasu tendencja do nieprawidłowej pracy mięśni nawet przy niewielkim bodźcu utrwala się, prowadząc do zmian w układzie więzadłowym i kostno-stawowym.
Jak zapobiegać?
1. Robić częste przerwy, podczas których uruchamiamy mięsnie rozluźnione i rozluźniamy te, które były napięte (np. skręty tułowia, przygotowanie do zrobienia mostka lub ruchy imitujące wyrzut piłki z autu, ruchy głową w różnych płaszczyznach, ćwiczenia kończyn zarówno dolnych – ruchy w różnych płaszczyznach, jak i górnych a szczególnie nadgarstków i ręki, w której trzymamy mysz). Po pracy warto wykonywać ćwiczenia, które były wykonywane w szkole w ramach rozgrzewki oraz pływać. Spacer wpływa na kondycję ogólną ale może nie pomóc zrelaksować mięśni grzbietu, dlatego trzeba go wzbogacić o inne formy aktywności na przygodnych przyrządach
2. Dbać o ergonomię miejsca pracy
Fotel powinien mieć oparcie sięgające powyżej łopatek, odciążać lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Sylwetka powinna tworzyć kąt prostu w kolanach, zbliżony do prostego w lędźwiowym odcinku kręgosłupa (powinna być utrzymana i wsparta lordoza lędźwiowa) oraz kąt prosty w stawach łokciowych. Przedramiona należy opierać na podłokietnikach. W przypadku długotrwałego używania myszki należy używać podkładek pod nadgarstek, by zwolnić toniczne napięcie mięśni ręki i poprawić ukrwienie.
W kinie nie siadamy w pierwszych rzędach. Podobnie nie ustawiamy monitora powyżej linii wzroku ale na jej wysokości i nieco w dół.
Nawet najbardziej ergonomiczne miejsce pracy nie uchroni nas przed dolegliwościami, jeśli nie będziemy wykorzystywać każdej okazji, nawet jadąc tramwajem, autobusem, idąc po zakupy, na różnorodną aktywność fizyczną.